2022 Scholarship Winners

Dream Cymbals Outstanding Big Band Drummer AwardCole TomkinsDrums, Wellington SS, Nanaimo, BC
Dream Cymbals Outstanding Percussion Section AwardGreg ColleyDirector, Pierre Elliot Trudeau Grade 11 Wind Symphony
Rico by D’Addario Golden Reed Award – jazzEric WallaceAlto Saxophone, Canterbury HS, Ottawa, ON
Rico by D’Addario Golden Reed Award – classicalAlex XiaoAlto Saxophone, Okanagan Mission SS, Kelowna, BC
Ellison Travel Outstanding Chorister AwardKaren HuSoprano, Milton, ON
Ellison Travel Ranee Lee Vocal ScholarshipSarah StevensonAlto, Wellington SS, Nanaimo, BC
Lou Williamson Outstanding Jazz Drumset PlayerEzra BeberDrums, TanabaumCHAT, Toronto, ON
Lou Williamson Outstanding Classical Woodwind PlayerColin ChengFlute, Vancouver, BC
Lou Williamson Outstanding Jazz Brass PlayerLuke YoungTrumpet, R.C. Palmer SS, Richmond, BC
Lou Williamson Outstanding Jazz Woodwind PlayerJonas HeidebrechtAlto Saxophone, W. J. Mouat SS, Abbotsford, BC
Lou Williamson Outstanding PercussionistMatt HarrisonPercussion, Paradise, NS
Lou Williamson Rhythm Section (bass or piano) PlayerMaxwell HolmesPiano, Langley Fine Arts HS, Langley, BC
Thomastik-Vienna Outstanding String Performer AwardBridget WalshViolin, Guelph, ON
Thomastik-Vienna Outstanding String Performer AwardSelen NsabiyezeViolin, Bishop Carroll HS, Calgary, AB
NACO Outstanding String Player AwardJulian KwonViolin, Abbey Park HS, Oakville, ON
NACO Outstanding Brass/Percussion Player AwardSherilyn WenTrombone, Colonel By SS, Ottawa, ON
Steve’s Music Outstanding Guitarist AwardJay YooGuitar, Holy Cross Regional HS, Surrey, BC
Conn-Selmer Centerstage AwardBrubeck HudsonBaritone Saxophone, Semiahmoo SS, Surrey,. BC
Ludwig Ultimate Canadian Drummer AwardEzra BeberDrums, TanabaumCHAT, Toronto, ON
Musser Award for Best Concert PercussionistSam CostaPercussion, Charles Hayes SS, Prince Rupert, BC
CORUS Outstanding Jazz Musician AwardDuncan Hunter NealeTrumpet, Ecole Secondaire De La Salle, Ottawa, ON
Sirius Xcellence in Performance AwardMackenzie DunseathClarinet, Winkler, MB
Slaight Music Outstanding Young Performer AwardEmerson HammillTuba, Gulf Shore Consolidated School, St. New Glasgow, PEI
Slaight Music Outstanding Musicianship AwardAnneke GeddesTrumpet, Toronto, ON
Stingray Emerging Performer AwardAna GonzálezViolin, Bishop Carroll HS, Calgary, AB
L&M Outstanding Musicianship AwardXavier MaricanAlto Saxophone, Kamloops, BC
Denis Wick Most Outstanding CWO Brass AwardDylan RutledgeTuba, Lockview HS, Grand Lake, NS
Yamaha Canada Music Make Waves ScholarshipMason Jeffrey-OffString & Electric Bass, Canterbury HS, Ottawa, ON

MusicFest Sponsors