Adjudicated Streaming & Performance Schedule

Monday May 13, 2024

TimeStage AStage BStage CStage D
06:00XiaoHulu Ceramic Flute Orchestra (B100)
06:30Rainbow String Orchestra (O200)
07:00Chu Ying Recorder Orchestra (B200)
07:30Eagle Choir of Chengdu Normal Primary School (C501)
08:00Maple Leaf Public School Concert Band (B100)ChuYing Wind Band (B200)
08:30Humber College Youth Jazz Ensemble A (A101)Harmonie Jean-de-Brébeuf (B300)“Be True” Chorus (C501)
09:00CMS Advanced Jazz Ensemble A (A101)Trafalgar Senior Castle Band (B300)Sichuan Symphony Orchestra Affiliated Primary School Choir (C501)
09:30Stratford District Secondary School Jazz Combo (A301)Lawrence Park CI Concert Band (B300)Flying Young Orchestra (B100)
10:00White Oaks Secondary School Sax Quartet (B300)School District 60 Concert Band (B200)Canadian International School Big Band (A401)
10:30Sterling Hall Grade 7 Jazz Ensemble (A701)École Secondaire Paul-Hubert Harmonie Vents du Fleuve (B400)Louis Riel School Division Treble Choir (C102)
11:00Pickering High School Jazz Combo (A301)Northern Lights PS Intermediate Band (B100)Merivale High School Intermediate Concert Band (B300)
11:30M. M. Robinson High School Jazz Band (A301)Simcoe Composite School Senior Concert Band (B300)Richmond Delta Youth Orchestra Junior Strings (S200)
12:00Sir William Osler Jazz Band (A701)Stage Band du Collège Laval (A301)
12:30Duke of Cambridge Public School Concert Band (B100)
13:00Lawrence Park CI Symphonic Strings (S300)
13:30Willowdale Middle School Willowdale Jazz Ensemble (A701)Cardinal Leger Senior Concert Band (B200)
14:00Orchestre de Flûtes de l’école Iona (B100)James Cardinal McGuigan Catholic High School Concert Band (B200)
14:30Halton Junior Jazz Ensemble (A701)Trafalgar Castle School String Ensemble (S300)York House Grade 7 Choir (C101)
15:00Patrick Fogarty Catholic High School – Jazz Band (A201)Sir William Gage M.S. Senior Band (B200)Fraser Heights Senior Band (B300)
15:30Dundas Valley Jazz Band (A301)St. Thomas More Catholic Secondary School Concert Band (B300)
16:00Humber College Youth Jazz Ensemble C (A101)Sir William Osler Eagles Concert Band (B100)
16:30Monck Public School Grade 7/8 Jazz Band (A601)St. Michael CSS Thunderbeats Wind Ensemble (B200)
17:00Upper Canada College Intermediate Jazz Ensemble (A401)Sir William Gage Middle School Senior Strings (S300)
17:30GCVI Junior Symphonic Band (B100)
18:00St. Thomas Aquinas Senior Concert Band (B200)
18:30Ancaster High School Senior Concert Band (B200)
19:00Harmonie Élite des Navigateurs (B300)
19:30Monck Public School Grade 7/8 Concert Band (B200)
20:00Sir Wilfrid Laurier SS Concert Band (B300)
20:30Richmond Hill High School Grade 12 Gold Band (B500)

Tuesday May 14, 2024

TimeStage AStage BStage CStage D
06:00“Qingniao” Youth Symphony Orchestra
06:30Wind Band of Chenghua Experimental Primary School(B100)
07:00Chengdu No.38 Middle School Students’ Chorus(C401)
07:30Eight-tone Wind Band(B200)
08:00Havergal College Senior Band(B300)
08:30Centennial CCVI spARTanS Stage Band(A301)River Oaks Public School Concert Band(B100)Folk Band of Chengdu Liewu high School Of Sichuan Province(B200)
09:00Second Wind Woodwind Ensemble(B200)G.P. Vanier Junior Band(B200)Canadian International School Wind Philharmonic(B300)
09:30White Oaks Secondary School Brass Quintet(B301)Port Credit Secondary School Chamber Strings(S300)Canadian International School Symphonic Winds(B400)
10:00Mackenzie Jazz Band(A301)Martingrove Collegiate Institute String Orchestra(S300)
10:30Pickering College Senior Jazz Ensemble(A301)Pineland Public School Concert Band(B100)
11:00Pickering HS Junior Jazz Band(A601)East York Collegiate Institute Concert Band(B200)
11:30St. Aloysius Gonzaga Secondary School Jazz Band(A301)White Oaks Secondary School Intermediate Band(B300)
12:00Northvew Heights Jazz Ensemble(A301)
12:30WL Mackenzie CI Wind Symphony(B300)
13:00Martingrove C.I. Concert Band(B400)
13:30Pickering College Intermediate Jazz(A501)Esterhazy High School Senior Concert Band(B300)
14:00Branksome Hall Concert Band(B200)
14:30Pickering HS Senior Jazz Band(A301)White Oaks Secondary School Concert Band(B500)
15:00Twin Lakes Senior Jazz Band(A301)Emily Carr Public School Symphonic Winds(B100)
15:30JCR Half Step(A301)Willowdale Middle School Wind Ensemble(B100)
16:00Jacob Hespeler Secondary School Jazz Ensemble(A302)Abbey Park High School String Ensemble(S400)
16:30Guelph CVI String Ensemble(S100)St. Andrew’s Middle School Concert Band(B200)
17:00White Oaks Secondary School Flute Ensemble(B301)Whitehorse All-City Junior Concert Band(B300)
17:30St. Andrew’s College Symphonic Band(B300)
18:00Twin Lakes Senior Concert Band(B300)
18:30Whitchurch Highlands Public School Concert Band(B100)
19:00Loretto Abbey Wind Ensemble(B200)
19:30Sistema Toronto Honours Orchestra(S200)
20:00Jacob Hespeler Secondary School Percussion Ensemble(B301)
20:30Burlington Central High School Concert Band(B300)
21:00The Bees Knees(B301)
21:30Centennial CVI spARTanS Acoustics(B201)

Wednesday May 15, 2024

TimeStage AStage BStage CStage D
08:00Central Huron Secondary School Jazz Ensemble(A301)Turnbull School Concert Band(B100)
08:30Craig Keilburger Jazz Combo(A301)CCVI spARTanS Symphonic Ensemble(B300)
09:00École secondaire catholique l’Essor Jazz Band(A301)Marymount Academy Senior Concert Band(B300)Grant Park High School Advanced Choir(C301)
09:30St.Theresa’s Catholic Secondary School “The Academy of Funk”(A301)Port Credit Secondary School Concert Strings(S200)
10:00Eastwood Collegiate “Combo No. 5″(A301)Didsbury High School Symphonic Winds(B400)
10:30Whitchurch Highlands Public School Jazz Ensemble(A601)Erin District High School “TEMPO” concert band(B200)
11:00École secondaire catholique l’Essor Jazz Combo(A301)St. Joseph’s Morrow Park Senior Band
11:30Castlebrook Secondary School Jazz Ensemble(A301)York Mills Collegiate Institute Chamber Strings(S400)Saltfleet Choristers(C301)
12:00Ancaster High School Jazz Band(A301)Huron Heights Chamber Choir(C301)
12:30Dundas Valley Secondary School Junior Band(B100)Gordon Bell High School “VOX”(C301)
13:00Trinity College School Tottenham Band(B100)
13:30South Kamloops Secondary School Jazz Band(A301)Monsignor Paul Dwyer CHS Senior Concert Band(B200)Richmond Hill High School Vocal Fusion(C301)
14:00Didsbury High School -The Minor Six(A301)Bande De Sous-Sol(B200)Sir William Mulock S.S. Cadenza(C401)
14:30Pickering College Junior Jazz(A701)Dundas Valley Secondary School Senior Band(B300)St. Clement’s Senior Choir(C301)
15:00Hamilton Rising Stars Jazz Band(A302)Holy Trinity Senior Concert Band(B400)Huron Heights Secondary School “C’est Jazz”(C301)
15:30Oakville Trafalgar High School Chamber Ensemble(B301)Henry Larsen ES Senior Concert BandGlendale Secondary School Vocal Ensemble(C301)
16:00South Kamloops Secondary School Sr. Jazz Combo(A301)Crosby Heights Public School Wind Ensemble(B100)Sir William Mulock S.S. Enter A Capella(C301)
16:30Monsignor Paul Dwyer CHS “Saxagon”(B301)CCVI spARTanS Concert Ensemble(B200)St. Clement’s School Chamber Choir(C301)
17:00St. Elizabeth Catholic High School Flute Duo(B401)St. Aloysius Gonzaga Secondary School Wind Ensemble(B300)Craig Kielburger Secondary School “Neon”(C301)
17:30R.C. Palmer Jazz Band(A201)William Lyon Mackenzie Collegiate Institute String Ensemble(S200)
18:00Jazz Band PHD(A301)St. Joseph’s College Secondary School String Ensemble(S300)Sir William Mulock S.S. Rezonance(C301)
18:30St. Andrew’s College Concert Band(B100)Pickering High School “Concordia Concert Choir”(C301)
19:00Runnymede Wind Ensemble(B200)
19:30Nepean High School Concert Band(B300)
20:00St. Joseph’s College School Wind Ensemble(B100)
20:30St. Elizabeth Catholic High School RAP Concert Band(B300)
21:00Runnymede Chamber Strings(S200)
21:30Pickering College Grade 8 Concert Band(B100)
22:00Triton Music Junior Band(B100)

Thursday May 16, 2024

TimeStage AStage BStage CStage D
08:00Humber College Youth Jazz Ensemble B(A101)St. Joseph’s Morrow Park Senior Band(B300)
08:30Stage Band du Cégep de Drummondville(A102)École Secondaire Catholique Franco-Cité – Harmonie Franco(B200)
09:00Henry Larsen ES Jazz BandClaude Watson School For The Arts Grade 8 Band(B200)Collège Jean de la Mennais “A Capella”(C301)
09:30John Maland High School Jazz Band(A301)St. Thomas of Villanova Concert Band(B200)Father John Redmond FJR RAP Vocals(C301)
10:00Monsignor Paul Dwyer CHS “Trumpet +”(B301)Laurel Heights S.S. Senior Concert Band(B300)St. Clements School Junior Choir(C401)
10:30Ensemble de guitares de l’école Madeleine-Brousseau(B301)York Mills Collegiate Institute Symphonic Band(B400)Trafalgar Castle Chorale(C501)
11:00Nepean All-City Jazz Band(A202)Huron Heights SS Symphonic Band(B300)Westwood Collegiate “Vocal State of Mind”(C301)
11:30Notre Dame Jazz Combo(A301)Georgian Bay District Secondary School Symphonic Band(B400)Alexander Mackenzie Choir(C301)
12:00Brocklehurst Middle School Gr. 8/9 Jazz Band(A601)
12:30Collingwood Collegiate Symphonic Band(B300)
13:00Saltfleet District High School Senior Repertoire Band(B300)Nepean High School Chamber Choir(C301)
13:30Fort Richmond Collegiate Intermediate Jazz(A301)Monsignor Paul Dwyer CHS Junior Concert Band(B100)Ottawa Catholic OCSB Chamber Choir(C301)
14:00Westwood Collegiate Sr.Jazz(A301)Harmonie Jean De La Mennais(B200)Laura Secord Jazz Choir(C301)
14:30Notre Dame Jazz Band(A301)Sir William Mulock Secondary School Festival Winds(B300)Trafalgar Castle Singers(C301)
15:00Laurel Heights S.S. Senior Jazz Band(A202)Crosby Heights Public School Symphonic Band(B200)St. Elizabeth Catholic High School Grade 12 Regional Arts Choir(C301)
15:30Huron Heights Secondary School (Newmarket) Jazz Band(A301)R C Palmer Secondary Concert Band(B300)St. Michael Catholic High School Choir(C301)
16:00Fort Richmond Collegiate Senior Jazz Band(A301)Saltfleet District High School Prelude Band(B100)Laura Secord Concert Choir(C301)
16:30Nepean High School Jazz Combo(A301)Alexander Mackenzie Symphony Orchestra(O300)John Knox Christian School Choir(C401)
17:00Lethbridge Collegiate Institue Jazz Ensemble(A301)Ashbury College Symphonic Band(B200)
17:30St. Anne’s Catholic Secondary School Concert Band(B200)
18:00Laura Secord Secondary School Concert Band(B300)
18:30Willowdale Middle School Festival Winds(B200)
19:00John Maland High School Concert Band(B400)
19:30Lethbridge Collegiate Institute Gold Symphonic Band(B400)
20:00Ridley College Symphony Orchestra(O400)
20:30Nepean High School Wind Ensemble(B500)
21:00Georgian Bay District Secondary School Concert Band(B200)
21:30Triton Music Senior Band(B300)

Friday May 17, 2024

TimeStage AStage BStage CStage D
08:00Westside Secondary School Concert Band(B100)
08:30Ensemble Lionel-Groulx 1 Combo.(A101)Oti Boateng SHS Regimental Band(B200)
09:00Sudbury Secondary School Jazz Ensemble(A301)Orchestre CLAssik de 2e cycle(B300)
09:30Elmwood School Jazz Combo(A102)Evan Hardy Collegiate School Senior Concert Band(B400)St. Mary’s Treblemakers(C301)
10:00Lasalle Secondary School Jazz Ensemble(A301)Orchestre à cordes de 6e année des Cèdres(S300)Beaconsfield Junior High School Choir(C401)
10:30Nepean High School Jazz Orchestra(A301)Westside Secondary School Honour Band(B300)King’s Chamber Choir(C301)
11:00Jean Augustine Secondary School Jazz Ensemble(A301)Huntsville High School – HHS Concert Band(B200)St. Mary Singers(C301)
11:30Jazz Ensemble Academie Sainte-Thérèse(A301)PEN Education Centre Junior Force(C102)
12:00Emily Carr “EC Glee”(C401)
12:30Fort Richmond Collegiate Wind Ensemble(B600)St. Joseph’s College Choir(C101)
13:00Lasalle Secondary School Concert Band(B300)Jean Augustine Secondary School Vocal Ensemble (JASS Choir)(C301)
13:30Ashbury String Ensemble(S300)PEN Education Centre Smooth Jazz(C301)
14:00Longfields-Davidson Heights Jr. Concert Band(B200)Pembina Trails Collegiate Choir(C301)
14:30Salisbury Composite High School Concert Band(B400)
15:00Windfields Chamber Strings(S200)
15:30PEN Education Centre “Groove Masters”(A102)Harmonie Brind’Amour(B100)
16:00GCVI Gael Force Stage Band(A301)Longfields-Davidson Heights Sr. Concert Band(B400)
16:30Huntsville High School – Jazz Band(A201)Fort Richmond Collegiate Symphonic Band(B500)
17:00Jazz Sudbury Youth Band(A102)Nepean High School Percussion Ensemble(B401)
17:30PEN Education Centre Classical Chamber Ensemble(B500)Windfields Senior Strings(S200)
18:00Glenforest Jazz Ensemble(A301)Guelph Collegiate & Vocational Institute Orchestra(O200)
18:30Kingston Secondary School Jazz Band(A301)Sacred Heart Catholic High School Concert Band(B200)
19:00Nepean All-City Lab Band(A202)St. Michael Catholic Secondary School – CSS Concert Band(B200)
19:30CMS Advanced Jazz Ensemble B(A402)Toronto French School Junior Wind Ensemble(B200)
20:00Thornlea Secondary School Concert Band(B200)
20:30Ashbury Senior Concert Band(B400)
21:00Toronto French School Senior Wind Ensemble(B500)

Saturday May 18, 2024

TimeStage AStage BStage CStage D
09:30Dr. G.W. Williams Secondary School Brasscals(B301)
10:00Guelph Collegiate & Vocational Institute – Sr. Symphonic Band(B300)
11:00Chipewa Secondary School Concert Band(B200)
11:30Harmonie intermédiaire de la Cité-des-Jeunes(B200)
12:00The Toronto Youth Wind Orchestra Concert Winds(B200)
12:30Ensemble Guitare-Champagneur(B300)
13:00Toronto French School Festival Wind Ensemble(B600)

MusicFest Sponsors