Calendar

This calendar display the scheduled adjudicated performance and streaming dates and times. Links to the streamed performances are available here.

All performance and streaming times are Toronto time

Stage legend:
Stage A: Instrumental Jazz/Combos
Stage B: Concert Band/Orchestra/Strings
Stage C: Choral
Stage D: Virtual Performance

Date Filter:

Stage Filter:

Search Ensemble or School:

Monday May 13, 2024

Time Stage A Stage B Stage C Stage D (Virtual Performance)
06:00XiaoHulu Ceramic Flute Orchestra (B100)
06:30Rainbow String Orchestra (S200)
07:00Chu Ying Recorder Orchestra (B200)
07:30Eagle Choir of Chengdu Normal Primary School (C501)
08:00ChuYing Wind Band (B200)
08:30Humber College Youth Jazz Ensemble A (A101)Harmonie Jean-de-Brébeuf (B300)"Be True" Chorus (C501)
09:00CMS Advanced Jazz Ensemble A (A101)Trafalgar Senior Castle Band (B300)Sichuan Symphony Orchestra Affiliated Primary School Choir (C501)
09:30Stratford District Secondary School Jazz Combo (A301)Lawrence Park CI Concert Band (B300)Flying Young Orchestra (B100)
10:00White Oaks Secondary School Sax Quartet (B300)School District 60 Concert Band (B200)Canadian International School Big Band (A401)
10:30Sterling Hall Grade 7 Jazz Ensemble (A701)École Secondaire Paul-Hubert Harmonie Vents du Fleuve (B400)Louis Riel School Division Treble Choir (C102)
11:00Pickering High School Jazz Combo (A301)Northern Lights PS Intermediate Band (B100)Merivale High School Intermediate Concert Band (B300)
11:30M. M. Robinson High School Jazz Band (A301)Simcoe Composite School Senior Concert Band (B300)Richmond Delta Youth Orchestra Junior Strings (S200)
12:00Sir William Osler Jazz Band (A701)Stage Band du Collège Laval (A301)
12:30Duke of Cambridge Public School Concert Band (B100)
13:00Lawrence Park CI Symphonic Strings (S300)
13:30Willowdale Middle School Willowdale Jazz Ensemble (A701)Cardinal Leger Senior Concert Band (B200)
14:00Orchestre de Flûtes de l’école Iona (B100)James Cardinal McGuigan Catholic High School Concert Band (B200)
14:30Halton Junior Jazz Ensemble (A701)Trafalgar Castle School String Ensemble (S300)York House Grade 7 Choir (C101)
15:00Patrick Fogarty Catholic High School - Jazz Band (A201)Sir William Gage M.S. Senior Band (B200)Fraser Heights Senior Band (B300)
15:30Dundas Valley Jazz Band (A301)St. Thomas More Catholic Secondary School Concert Band (B300)
16:00Humber College Youth Jazz Ensemble C (A101)Sir William Osler Eagles Concert Band (B100)
16:30Monck Public School Grade 7/8 Jazz Band (A601)St. Michael CSS Thunderbeats Wind Ensemble (B200)
17:00Upper Canada College Intermediate Jazz Ensemble (A401)Sir William Gage Middle School Senior Strings (S300)
17:30GCVI Junior Symphonic Band (B100)
18:00St. Thomas Aquinas Senior Concert Band (B200)
18:30Ancaster High School Senior Concert Band (B200)
19:00Harmonie Élite des Navigateurs (B300)
19:30Monck Public School Grade 7/8 Concert Band (B200)
20:00Sir Wilfrid Laurier SS Concert Band (B300)
20:30Richmond Hill High School Grade 12 Gold Band (B500)
21:00
21:30
22:00
22:30
23:00
23:30

Tuesday May 14, 2024

Time Stage A Stage B Stage C Stage D (Virtual Performance)
06:00"Qingniao" Youth Symphony Orchestra (B100)
06:30Wind Band of Chenghua Experimental Primary School (B100)
07:00Chengdu No.38 Middle School Students’ Chorus (C401)
07:30Eight-tone Wind Band (B200)
08:00Havergal College Senior Band (B300)Chengdu No.7-Yingcai School Golden Eagle Symphony Orchestra (B100)
08:30Centennial CCVI spARTanS Stage Band (A301)River Oaks Public School Concert Band (B100)Folk Band of Chengdu Liewu high School Of Sichuan Province (B200)
09:00Second Wind Woodwind Ensemble (B200)G.P. Vanier Junior Band (B200)Canadian International School Wind Philharmonic (B300)
09:30White Oaks Secondary School Brass Quintet (B301)Port Credit Secondary School Chamber Strings (S300)Canadian International School Symphonic Winds (B400)
10:00Mackenzie Jazz Band (A301)Martingrove Collegiate Institute String Orchestra (S300)
10:30Pickering College Senior Jazz Ensemble (A301)Pineland Public School Concert Band (B100)
11:00Pickering HS Junior Jazz Band (A601)East York Collegiate Institute Concert Band (B200)
11:30St. Aloysius Gonzaga Secondary School Jazz Band (A301)White Oaks Secondary School Intermediate Band (B300)
12:00Northvew Heights Jazz Ensemble (A301)
12:30WL Mackenzie CI Wind Symphony (B300)
13:00Martingrove C.I. Concert Band (B400)
13:30Pickering College Intermediate Jazz (A501)Esterhazy High School Senior Concert Band (B300)
14:00Branksome Hall Concert Band (B200)
14:30Pickering HS Senior Jazz Band (A301)White Oaks Secondary School Concert Band (B500)
15:00Twin Lakes Senior Jazz Band (A301)Emily Carr Public School Symphonic Winds (B100)
15:30JCR Half Step (A301)Willowdale Middle School Wind Ensemble (B100)
16:00Jacob Hespeler Secondary School Jazz Ensemble (A302)Abbey Park High School String Ensemble (S400)
16:30Guelph CVI String Ensemble (S100)St. Andrew's Middle School Concert Band (B200)
17:00White Oaks Secondary School Flute Ensemble (B301)Whitehorse All-City Junior Concert Band (B300)
17:30St. Andrew's College Symphonic Band (B300)
18:00Twin Lakes Senior Concert Band (B300)
18:30Whitchurch Highlands Public School Concert Band (B100)
19:00Loretto Abbey Wind Ensemble (B200)
19:30Sistema Toronto Honours Orchestra (S200)
20:00Jacob Hespeler Secondary School Percussion Ensemble (B301)
20:30Burlington Central High School Concert Band (B300)
21:00The Bees Knees (B301)
21:30Centennial CVI spARTanS Acoustics (B201)
22:00
22:30
23:00
23:30

Wednesday May 15, 2024

Time Stage A Stage B Stage C Stage D (Virtual Performance)
06:00
06:30
07:00
07:30
08:00Central Huron Secondary School Jazz Ensemble (A301)Turnbull School Concert Band (B100)
08:30Craig Keilburger Jazz Combo (A301)CCVI spARTanS Symphonic Ensemble (B300)
09:00École secondaire catholique l'Essor Jazz Band (A301)Marymount Academy Senior Concert Band (B300)Grant Park High School Advanced Choir (C301)
09:30St.Theresa's Catholic Secondary School "The Academy of Funk" (A301)Port Credit Secondary School Concert Strings (S200)
10:00Eastwood Collegiate "Combo No. 5" (A301)Didsbury High School Symphonic Winds (B400)
10:30Whitchurch Highlands Public School Jazz Ensemble (A601)Erin District High School "TEMPO" concert band (B200)
11:00École secondaire catholique l'Essor Jazz Combo (A301)St. Joseph's Morrow Park Senior Band (B300)
11:30Castlebrook Secondary School Jazz Ensemble (A301)York Mills Collegiate Institute Chamber Strings (S400)Saltfleet Choristers (C301)
12:00Ancaster High School Jazz Band (A301)Huron Heights Chamber Choir (C301)
12:30Dundas Valley Secondary School Junior Band (B100)Gordon Bell High School "VOX" (C301)
13:00Trinity College School Tottenham Band (B100)
13:30South Kamloops Secondary School Jazz Band (A301)Monsignor Paul Dwyer CHS Senior Concert Band (B200)Richmond Hill High School Vocal Fusion (C301)
14:00Didsbury High School -The Minor Six (A301)Bande De Sous-Sol (B200)Sir William Mulock S.S. Cadenza (C401)
14:30Pickering College Junior Jazz (A701)Dundas Valley Secondary School Senior Band (B300)St. Clement's Senior Choir (C301)
15:00Hamilton Rising Stars Jazz Band (A302)Holy Trinity Senior Concert Band (B400)Huron Heights Secondary School "C'est Jazz" (C301)
15:30Oakville Trafalgar High School Chamber Ensemble (B301)Henry Larsen ES Senior Concert Band (B300)Glendale Secondary School Vocal Ensemble (C301)
16:00South Kamloops Secondary School Sr. Jazz Combo (A301)Crosby Heights Public School Wind Ensemble (B100)Sir William Mulock S.S. Enter A Capella (C301)
16:30Monsignor Paul Dwyer CHS "Saxagon" (B301)CCVI spARTanS Concert Ensemble (B200)St. Clement's School Chamber Choir (C301)
17:00St. Elizabeth Catholic High School Flute Duo (B401)St. Aloysius Gonzaga Secondary School Wind Ensemble (B300)Craig Kielburger Secondary School "Neon" (C301)
17:30R.C. Palmer Jazz Band (A201)William Lyon Mackenzie Collegiate Institute String Ensemble (S200)
18:00Jazz Band PHD (A301)St. Joseph's College Secondary School String Ensemble (S300)Sir William Mulock S.S. Rezonance (C301)
18:30St. Andrew's College Concert Band (B100)Pickering High School "Concordia Concert Choir" (C301)
19:00Runnymede Wind Ensemble (B200)
19:30Nepean High School Concert Band (B300)
20:00St. Joseph’s College School Wind Ensemble (B100)
20:30St. Elizabeth Catholic High School RAP Concert Band (B300)
21:00Runnymede Chamber Strings (S200)
21:30Pickering College Grade 8 Concert Band (B100)
22:00Triton Music Junior Band (B100)
22:30
23:00
23:30

Thursday May 16, 2024

Time Stage A Stage B Stage C Stage D (Virtual Performance)
06:00
06:30
07:00
07:30
08:00Humber College Youth Jazz Ensemble B (A101)
08:30Stage Band du Cégep de Drummondville (A102)École Secondaire Catholique Franco-Cité - Harmonie Franco (B200)
09:00Henry Larsen ES Jazz Band (A701)Claude Watson School For The Arts Grade 8 Band (B200)Collège Jean de la Mennais "A Capella" (C301)
09:30John Maland High School Jazz Band (A301)St. Thomas of Villanova Concert Band (B200)Father John Redmond FJR RAP Vocals (C301)
10:00Monsignor Paul Dwyer CHS "Trumpet +" (B301)Laurel Heights S.S. Senior Concert Band (B300)St. Clements School Junior Choir (C401)
10:30Ensemble de guitares de l'école Madeleine-Brousseau (B301)York Mills Collegiate Institute Symphonic Band (B400)Trafalgar Castle Chorale (C501)
11:00Nepean All-City Jazz Band (A202)Huron Heights SS Symphonic Band (B300)Westwood Collegiate "Vocal State of Mind" (C301)
11:30Notre Dame Jazz Combo (A301)Georgian Bay District Secondary School Symphonic Band (B400)Alexander Mackenzie Choir (C301)
12:00Brocklehurst Middle School Gr. 8/9 Jazz Band (A601)
12:30Collingwood Collegiate Symphonic Band (B300)
13:00Saltfleet District High School Senior Repertoire Band (B300)Nepean High School Chamber Choir (C301)
13:30Fort Richmond Collegiate Intermediate Jazz (A301)Monsignor Paul Dwyer CHS Junior Concert Band (B100)Ottawa Catholic OCSB Chamber Choir (C301)
14:00Westwood Collegiate Sr.Jazz (A301)Harmonie Jean De La Mennais (B200)Laura Secord Jazz Choir (C301)
14:30Notre Dame Jazz Band (A301)Sir William Mulock Secondary School Festival Winds (B300)Trafalgar Castle Singers (C301)
15:00Laurel Heights S.S. Senior Jazz Band (A301)Crosby Heights Public School Symphonic Band (B200)St. Elizabeth Catholic High School Grade 12 Regional Arts Choir (C301)
15:30Huron Heights Secondary School (Newmarket) Jazz Band (A301)R C Palmer Secondary Concert Band (B300)St. Michael Catholic High School Choir (C301)
16:00Fort Richmond Collegiate Senior Jazz Band (A301)Saltfleet District High School Prelude Band (B100)Laura Secord Concert Choir (C301)
16:30Nepean High School Jazz Combo (A301)Alexander Mackenzie Symphony Orchestra (O400)John Knox Christian School Choir (C401)
17:00Lethbridge Collegiate Institue Jazz Ensemble (A301)Ashbury College Symphonic Band (B200)
17:30St. Anne's Catholic Secondary School Concert Band (B200)
18:00Laura Secord Secondary School Concert Band (B300)
18:30Willowdale Middle School Festival Winds (B200)
19:00John Maland High School Concert Band (B400)
19:30Lethbridge Collegiate Institute Gold Symphonic Band (B400)
20:00Ridley College Symphony Orchestra (O400)
20:30Nepean High School Wind Ensemble (B500)
21:00Georgian Bay District Secondary School Concert Band (B200)
21:30Triton Music Senior Band (B300)
22:00
22:30
23:00
23:30

Friday May 17, 2024

Time Stage A Stage B Stage C Stage D (Virtual Performance)
06:00
06:30
07:00
07:30
08:00Westside Secondary School Concert Band (B100)
08:30Ensemble Lionel-Groulx 1 Combo. (A101)
09:00Sudbury Secondary School Jazz Ensemble (A301)Orchestre CLAssik de 2e cycle (B300)
09:30Elmwood School Jazz Combo (A102)Evan Hardy Collegiate School Senior Concert Band (B400)St. Mary's Treblemakers (C301)
10:00Lasalle Secondary School Jazz Ensemble (A301)Orchestre à cordes de 6e année des Cèdres (S300)Beaconsfield Junior High School Choir (C401)
10:30Nepean High School Jazz Orchestra (A301)Westside Secondary School Honour Band (B300)King's Chamber Choir (C301)
11:00Jean Augustine Secondary School Jazz Ensemble (A301)Huntsville High School - HHS Concert Band (B200)St. Mary Singers (C301)
11:30Jazz Ensemble Academie Sainte-Thérèse (A301)PEN Education Centre Junior Force (C102)
12:00Emily Carr "EC Glee" (C401)
12:30Fort Richmond Collegiate Wind Ensemble (B600)St. Joseph's College Choir (C101)
13:00Lasalle Secondary School Concert Band (B300)Jean Augustine Secondary School Vocal Ensemble (JASS Choir) (C301)
13:30Ashbury String Ensemble (S300)PEN Education Centre Smooth Jazz (C301)
14:00Longfields-Davidson Heights Jr. Concert Band (B200)Pembina Trails Collegiate Choir (C301)
14:30Salisbury Composite High School Concert Band (B400)
15:00Windfields Middle School Chamber Strings (S200)
15:30PEN Education Centre "Groove Masters" (A102)Harmonie Brind'Amour (B100)
16:00GCVI Gael Force Stage Band (A301)Longfields-Davidson Heights Sr. Concert Band (B400)
16:30Huntsville High School - Jazz Band (A201)Fort Richmond Collegiate Symphonic Band (B500)
17:00Jazz Sudbury Youth Band (A102)Nepean High School Percussion Ensemble (B401)
17:30PEN Education Centre Classical Chamber Ensemble (B500)Windfields Middle School Senior Strings (S200)
18:00Glenforest Jazz Ensemble (A301)Guelph Collegiate & Vocational Institute Orchestra (O300)
18:30Kingston Secondary School Jazz Band (A301)Sacred Heart Catholic High School Concert Band (B200)
19:00Nepean All-City Lab Band (A202)St. Michael Catholic Secondary School - CSS Concert Band (B200)
19:30CMS Advanced Jazz Ensemble B (A402)Toronto French School Junior Wind Ensemble (B200)
20:00Thornlea Secondary School Concert Band (B200)
20:30Ashbury Senior Concert Band (B400)
21:00Toronto French School Senior Wind Ensemble (B500)
21:30
22:00
22:30
23:00
23:30

Saturday May 18, 2024

Time Stage A Stage B Stage C Stage D (Virtual Performance)
06:00
06:30
07:00
07:30
08:00
08:30
09:00
09:30Dr. G.W. Williams Secondary School Brasscals (B301)
10:00Guelph Collegiate & Vocational Institute - Sr. Symphonic Band (B300)
10:30
11:00Chipewa Secondary School Concert Band (B200)
11:30Harmonie intermédiaire de la Cité-des-Jeunes (B200)
12:00The Toronto Youth Wind Orchestra Concert Winds (B200)
12:30Ensemble Guitare-Champagneur (B300)
13:00Toronto French School Festival Wind Ensemble (B600)
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
22:30
23:00
23:30