2024 Scholarship & Award Winners

Conn-Selmer Centerstage AwardAlmendra OsorioAlto Sax, Mount Boucherie SS, West Kelowna, BC
Denis Wick Most Outstanding CWO Brass ScholarshipKevin HaywardTrumpet, Richmond Hill, ON
Douglas Payson Sturdevant/NAC Orchestra Outstanding Orchestra Director AwardDavid WillmsAbbey Park HS, Oakville, ON
Dream Cymbals Big Band Drummer AwardMilan StangaDrums, Lord Byng SS, Vancouver, BC
Dream Cymbals Outstanding Percussion Section AwardJeannie Hunter
Nepean HS Concert Band Percussion Section, Ottawa, ON
Ellison Travel Outstanding Chorister ScholarshipOren HoferTenor, Edmonton, AB
Ellison Travel Ranee Lee Vocal ScholarshipRasa GhaediSoprano, Earl Haig SS, North York, ON
I. Keith Mann/NAC Orchestra Outstanding Band Director AwardKirk WassmerDidsbury HS, Didsbury, AB
Jazzworks Camp ScholarshipShania RainaTrumpet, Patrick Fogarty CHS, Brechin, ON
L&M Outstanding Musicianship AwardAllison LeeBass, Eric Hamber SS, Vancouver, BC
Laurier University Quartetfest ScholarshipBridget WalshViolin, Guelph, ON
Laurier University Quartetfest Workshop ScholarshipRarity NiuCello, The Bishop Strachan School, Toronto, ON
Ludwig Ultimate Canadian Drummer AwardAlex SgrignoliDrums, St. Jean de Brebeuf SS, Woodbridge, ON
MusicFest Hall of Fame AwardDoug & Cathy EllisonEllison Travel & Tours, Exeter, ON
MusicFest Rising Star ScholarshipSilver KurisWhitby, ON
Musser Award for Best Concert Percussionist AwardSiQi-Julia GaiPercussion, Heritage Woods HS, Port Moody, BC
NACO Outstanding Brass/Percussion Player ScholarshipOwen EngstromTrombone, École Duchess Park SS, BC
NACO Outstanding String Player ScholarshipShaina McPheeViolin, Canterbury HS, Ottawa, ON
Rico by D’Addario Golden Reed Award – classicalAndrew BeniiahClarinet, Westmount CI, Thornhill, ON
Rico by D’Addario Golden Reed Award – jazzAvshalom Ravitz-HellerAlto Sax, Etobicoke School of the Arts, Toronto, ON
Sirius Xcellence in Performance ScholarshipIvan AnandVoice, North Toronto CI, Toronto, ON
Slaight Music Outstanding Musicianship ScholarshipBridget WalshViolin, Guelph, ON
Slaight Outstanding Young Performer ScholarshipLexi AgnewTrombone, Springfield MS, Garson, MB
Steve’s Music Outstanding Guitarist AwardDavid WuGuitar, Southridge School, Surrey, BC
Stingray Emerging Performer ScholarshipKendal MorrisonBassoon, Oakridge Secondary School, London, ON
Tim Leah Memorial ScholarshipJackson StockhillDrums, Mayfield Secondary School, Brampton, ON
Tommy Banks/NAC Orchestra Outstanding Jazz Director AwardJulia Jung
St. Aloysius Gonzaga Secondary School, Mississauga, ON
Toronto Musicians Association Denny Christianson ScholarshipWilliam Xu
Trumpet, Lord Byng Secondary School, Vancouver, B.C.
Yamaha Canada Music Make Waves ScholarshipYeonji OhOboe, Georgian Bay District SS, Midland, ON

MusicFest Sponsors